ПРОВЕДЕННЯ ПОЖЕЖНО-ТЕХНІЧНИХ ДОСЛІДЖЕНЬ

Житомирський науково-дослідний експертно-криміналістичний центр МВС інформує, що судовими експертами центру, які мають вищу технічну освіту та практичний досвід роботи, проводяться судові пожежно-технічні експертизи та експертні дослідження обставин виникнення пожежі.

Підставою для проведення пожежно-технічного дослідження є письмова заява фізичних або юридичних осіб із зазначенням їх прізвища, імені, по батькові (найменування), місця реєстрації/проживання (місцезнаходження та виду послуги).

В рамках пожежно-технічного дослідження експерти можуть встановити:

  • осередок пожежі;
  • час виникнення пожежі;
  • причини і наслідки пожежі;
  • механізм виникнення пожежі та особливостей пожежі (напрямок і характер горіння, шлях розповсюдження, швидкість поширення горіння);
  • причини виникнення пожежі (коротке замикання, підпал та інше);
  • чи були порушення правил пожежної безпеки, визначення технічного стану протипожежної техніки та інші.
    Перелік запитань може бути значно більшим. Це залежить від об`єкта та обставин виникнення пожежі. Питання, що ставляться на вирішення пожежно-технічного дослідження рекомендується погоджувати безпосередньо з експертами центру. В залежності від мети дослідження, враховуючи особливості кожної ситуації, фахівці допоможуть коректно сформулювати питання.

Головним пріоритетом під час проведення пожежно-технічних досліджень є безпосередній огляд експертом місця події (об`єкт пожежі повинен знаходитись у стані, в якому безпосередньо перебував після пожежі).

Висновок експертного пожежно-технічного дослідження проведеного атестованими судовими експертами приймається судом як належний доказ.

З експертної практики та статистичних даних відомо, що більшість пожеж виникає в умовах неочевидності, проявляючись як результат необережних дій або злочинної недбалості певних осіб, підпалу. Дуже рідко пожежі виникають під неконтрольованим впливом сил природи (сонячні промені, блискавка, електростатична електрика), але і в таких випадках в самому факті виникнення пожежі та її наслідках можуть бути встановлені винні особи, які не виконали відповідних профілактичних заходів. Серед цих причин пожеж підпал займає незначне місце і відбувається найчастіше на ґрунті помсти, для приховання іншого злочину, з хуліганських мотивів, з метою отримання економічної вигоди (страхових премій, безоплатних позичок), для поліпшення житлових умов тощо.

Вартість проведення пожежно-технічного дослідження визначена у Переліку платних послуг, які надаються підрозділами Міністерства внутрішніх справ, Національної поліції та Державної міграційної служби, і розмір плати за їх надання, затвердженому постановою Кабінету міністрів України від 04.06.2007 № 795 (із змінами). Перелік документів,  необхідних для проведення пожежно-технічного  дослідження, визначається в залежності від питань, поставлених  перед  експертизою.
Більш детальну інформацію можна отримати за безкоштовною консультацією безпосередньо у експертів відділу вибухотехнічних та пожежотехнічних досліджень Житомирського НДЕКЦ МВС за телефоном (0412) 460172 або на електронну адресу: jitomir@dndekc.mvs.gov.ua.

ПРОВЕДЕННЯ ПОЖЕЖНО-ТЕХНІЧНИХ ДОСЛІДЖЕНЬ
Догори