Досить часто об’єктами спорів виступають різноманітні споживчі товари (побутова техніка, мобільні телефони, тощо), тому виникла потреба у встановленні їх вартості, в тому числі з урахування їх зносу.
Для вирішення зазначених питань і виник такий вид експертизи як товарознавча експертиза.
Основними завданнями товарознавчої експертизи є:
- встановлення фактичних даних, що підтверджують чи
спростовують відповідність характеристик досліджуваних об’єктів базовим (нормативним) значенням за органолептичними, фізико-хімічними, мікробіологічними, кількісними та іншими характеристиками; - визначення належності промислових товарів народного
споживання до класифікаційних категорій, які прийняті у виробничо-торговельній сфері (вид, марка, модель, розмір, комплектність тощо); - встановлення обставин, фактичних даних, пов’язаних з
недотриманням правил пакування, маркування, збереження,
транспортування, розбракування, уцінки, та інших обставин, що
привели до якісних змін товарної продукції; - визначення причин та ступінь якісних змін товарної продукції в процесі виготовлення, збереження, транспортування, експлуатації;
- визначення вартості товарної продукції, в т.ч. з урахуванням часткової втрати її товарних якостей у зв’язку з експлуатаційним зносом і пошкодженнями від впливу зовнішніх факторів.
Судова товарознавча експертиза проводиться спеціалізованими установами, що здійснюють судово-експертну діяльність.
На базі Житомирського науково – дослідного експертно криміналістичного центру МВС України також функціонує сектор товарознавчих, гемологічних досліджень та оціночної діяльності, в якому працюють фахівці що мають кваліфікацію судового експерта з правом проведення судової товарознавчої експертизи за експертною спеціальністю «Визначення вартості машин, обладнання, сировини та споживчих товарів».
Експертами в ході проведення судових експертиз та експертних досліджень можуть бути вирішені наступні питання:
- Яка групова належність (класифікаційна категорія) товару
(виробу, продукції, сировини, допоміжних матеріалів) наданого
на дослідження? - Чи відповідають маркувальні дані виробу його характеристикам відповідно до вимог державного стандарту (ДСТУ)?
- Як може бути розшифроване маркування представленого товару?
- Чи має даний виріб дефекти? Якщо так, то які саме? Чи можлива його реалізація (експлуатація, використання) за наявності виявленого дефекту?
- Яким чином може впливати виявлений дефект на якісні характеристики товару?
- Під впливом яких чинників змінилась якість товару та виникли різного роду дефекти?
За консультаціями з приводу проведення товарознавчих досліджень звертатися до Житомирського НДЕКЦ МВС України за адресою м. Житомир, Старий бульвар 18 або тел. +38(0412)407-256.