ОДОРОЛОГІЧНА ЕКПЕРТИЗА

Експертами Житомирського НДЕКЦ МВС України проводяться одорологічні експертизи при розслідувані кримінальних проваджень
 
Одорологія як наука виникла в 1950-х роках в результаті розвитку молекулярної біології, хімії, електроніки й інших природних наук.
Останнім часом в Україні помітно зросла зацікавленість слідчих, суддів та інших процесуальних суб’єктів інформацією, яку отримують за допомогою лабораторного дослідження слідів і зразків запаху людини на основі біоаналізатора запаху – нюху спеціально підготовленого собаки-детектора. Як і в нашій державі, в багатьох країнах світу діють одорологічні лабораторії і призначається одорологічна експертиза, висновок якої використовується в якості доказів у кримінальних провадженнях.
Саме в місті Житомирі на початку 1980-х років вперше на території колишнього Радянського Союзу була створена одорологічна лабораторія.
При незалежній Україні на базі експертного підрозділу Житомирщини з 2000 року продовжено діяльність одорологічної лабораторії.
В 2020 році, після нетривалої перерви по проведенню ремонтних робіт в приміщеннях будівлі відновлено роботу одорологічної лабораторії Житомирського НДЕКЦ МВС, яка є однією з трьох діючих на території України.
Застосовуючи службових вівчарок та вилучені запахові сліди, співробітникам Житомирського НДЕКЦ МВС вдалося розкрити не один десяток тяжких та резонансних злочинів.

Суть судової одорологічної експертизи полягає у використанні запахових слідів, вилучених під час оглядів місця події, в розкритті злочинів за допомогою спеціально навчених собак-детекторів.

 

Судова експертиза або оперативне дослідження запахових слідів людини, що вилучаються в ході слідчих дій і оперативно-пошукових заходів, проводяться для вирішення широкого діапазону задач, а саме:
 • виявлення запахових слідів осіб, що перевіряються, на зброї, боєприпасах, знаряддях і засобах скоєння кримінальних правопорушень, предметах злочинного зазіхання й інших предметах, що подаються для дослідження;
 • виявлення спільності джерела походження запахових слідів, зібраних у різний час у різноманітних місцях;
 • встановлення запахових слідів потерпілого на викрадених речах і цінностях;
 • встановлення розміщення постраждалих в автотранспортному засобі до моменту аварії;
 • перевірка наявності (або відсутності) запахових слідів людини як біологічного виду на вилучених слідоносіях;
 • уточнення обстановки або встановлення ролі учасників в розслідуванні злочину за місцем знаходження їх запахових слідів;
 • перевірка розшукової або слідчої версії у відношенні до конкретних осіб і їхніх дій, обставин і окремих епізодів події;
 • використання колекції порівняльних запахових зразків від осіб, що знаходяться на обліку, в оперативній перевірці у розкритті кримінальних проваджень.


Підстава для проведення експертизи:
постанова (ухвала) суду в кримінальних справах.

Об’єктами досліджень одорологічної експертизи є вилучені зразки запаху людини, які зберігаються в крові, потожирових слідах, спермі, волосі, або предметах з якими вона мала контакт.

Судова одорологічна експертиза вирішує наступніі питання:

 • Чи походять запахові сліди, наявні на наданих предметах (фрагментах одного предмету), від особи, що перевіряється?
 • Чи наявні на наданих предметах (або у вилучених пробах) запахові сліди людини?
 • Чи залишені вони однією або декількома особами, що перевіряються?
 • Особою якої статі залишені дані запахові сліди?
 • Чи наявні запахові сліди даної особи у вилучених слідах крові, на волоссі?

Перед призначенням експертизи або дослідження безкоштовно проконсультуйтеся з експертом за напрямком одорологічної експертизи за телефоном (0412) 40-72-62 або на електронну адресу: jitomir@dndekc.mvs.gov.ua

Догори