Судовими експертами відділу досліджень у сфері інформаційних технологій Житомирського НДЕКЦ МВС проводяться судові експертизи відео-, звукозапису при розслідуванні кримінальних проваджень та експертні дослідження для фізичних і юридичних осіб.
Судові експертизи (експертні дослідження) відео-, звукозапису проводяться за такими напрямами відповідно до експертних спеціальностей:
- технічне дослідження матеріалів та засобів відео-, звукозапису;
- дослідження диктора за фізичними параметрами усного мовлення, акустичних сигналів та середовищ.
Підставою для проведення експертиз відео-, звукозапису відповідно до чинного законодавства є:
- процесуальний документ (постанова, ухвала) про призначення експертизи, складений уповноваженою на це особою (органом);
- письмове звернення потерпілого чи сторони захисту кримінального провадження, у якому обов’язково зазначаються реквізити, перелік питань, поставлених експерту, а також об’єкти що підлягають дослідженню.
Судова експертиза відео-, звукозапису – спеціальне дослідження, яке проводить експерт на основі спеціальних знань з метою встановлення фактичних даних і обставин, зафіксованих за допомогою засобів цифрового звукозапису на відповідному матеріальному носії, які мають значення для розслідування кримінальних правопорушень і розгляду цивільних проваджень.
Судова експертиза відео-, звукозапису може бути проведена з метою встановлення:
- події кримінального правопорушення (інформація про яке зафіксована на матеріальному носії засобів відео-, звукозапису);
- винуватості обвинуваченого у вчиненні кримінального правопорушення, форми вини, мотиву та мети (здійснення ідентифікаційних і діагностичних досліджень голосу та мовлення диктора, а також матеріалів і засобів відео-, звукозапису);
- виду і розміру шкоди, завданої кримінальним правопорушенням (аналізування інформації, зафіксованої на відео-, звукозаписі);
- обставин, які впливають на ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, характеризують особу обвинуваченого, обтяжують чи пом’якшують покарання (здійснення ідентифікаційних і діагностичних досліджень голосу та мовлення диктора, а також матеріалів і засобів відео -, звукозапису);
- обставин, що є підставою для звільнення від кримінальної відповідальності або покарання (здійснення ідентифікаційних і діагностичних досліджень голосу та мовлення диктора, а також матеріалів і засобів відео-, звукозапису).
Предметом судової експертизи відео-, звукозапису є фактичні дані, які мають значення для досудового розслідування та розгляду справ у судах та зафіксовані у відеозвукозаписах.
Об’єктами судової експертизи відео-, звукозапису є сигналограми: фонограми (запис сигналів звуку), відеограми (запис сигналів зображення), відеофонограми (запис сигналів звуку та зображення), зафіксовані на матеріальних носіях, а також безпосередньо самі матеріальні носії, засоби запису та відтворення аудіо-, відеоінформації.
Сигналограми можуть бути представлені в цифровому вигляді на електронних носіях (компакт-касети; відеокасети формату VHS, VHS-C, mini-DV; диски для лазерних систем зчитування CD-R (CD+R), CD-RW (CD+RW), DVD-R (DVD+R), DVD-RW (DVD+RW), носії типу FLASH, micro SD, тощо).
За останні роки цифрове записування сигналу майже повністю витіснило аналогове, що, у свою чергу, внесло свої особливості в експертизу відео-, звукозапису.
Вимоги до відбору зразків голосу та мовлення диктора, стосовно якого ініціюється питання ідентифікації:
- Високий ступінь розбірливості мовлення (60–70 % розбірливості, належна якість із позицій акустичних вимог, поскладова розбірливість, задовільна дикція, відсутність або невелика кількість позицій із дуетною формою розмови, тобто накладання реплік співрозмовників одна на одну).
- Тривалість мовлення (мінімальна тривалість мовлення – п’ять хвилин відсегментованого мовлення диктора, але не тривалості запису в цілому).
- Той самий вид висловлювання: монолог, діалог (неприпустимо, коли на зразках надається читання тексту, а на досліджуваній фонограмі зафіксовано спонтанне мовлення).
- Та сама форма мовлення (безпосередній контакт, опосередкований телефонним засобом зв’язку).
- Відсутність вольового спотворення мовлення.
- Спорідненість мовленнєвої ситуації.
- Максимальний збіг емоційного стану.
Зразки голосів і мовлення дикторів супроводжувати копіями постанов і протоколів про відбір зразків для порівняльного дослідження.
Недотримання хоча б деяких із зазначених вище вимог до відбору зразків голосу та мовлення особи, стосовно якої ініціюється питання ідентифікації, значно обмежує можливості експертизи відео-, звукозапису або і взагалі унеможливлює її проведення.
Перед призначенням судової експертизи відео-, звукозапису рекомендується:
Для однозначного визначення об’єкта дослідження та його місцезнаходження слід вказати у питанні, що ставиться на вирішення судової експертизи,
ім’я досліджуваного файлу з розширенням (назва файлу), назву каталогу (папки), в якому міститься досліджуваний файл, тип і назву носія, пристрою (назва носія, пристрою (ідентифікаційні позначення носія, пристрою (серійний номер, IMEI)), на якому він зафіксований (наприклад: «… у фонограмі файлу з назвою «1181.wav» у папці з назвою «audio», що міститься на диску для лазерних систем зчитування «MAXIMUS» DVD–R 4.7 Gb 16x…»).
Питання на вирішення судової експертизи відео-, звукозапису слід виносити лише після детального опрацювання записів, складання протоколів їх огляду і прослуховування та лише стосовно тих об’єктів (або фрагментів), які мають значення для слідства.
З метою уникнення тривалих строків виконання експертиз, для узгодження мети, чіткості й доцільності поставлених питань перед призначенням експертизи необхідно проконсультуватися з експертом.
Орієнтовний перелік вирішуваних питань по експертній спеціальності «Технічне дослідження матеріалів та засобів відео-, звукозапису»:
- Чи на даному пристрої (назва пристрою (модель/марка) (ідентифікаційні позначення пристрою (серійний номер, IMEI))) записана фонограма/відеофонограма/відеограма файлу з назвою (назва файлу) у папці з назвою (назва папки), що міститься на носії, пристрої (назва носія, пристрою (ідентифікаційні позначення носія, пристрою (серійний номер, ІМЕІ)))?
- Оригіналом чи копією є фонограма/відеофонограма/відеограма файлу назвою (назва файлу) у папці з назвою (назва папки), що міститься на носії (назва носія (ідентифікаційні позначення носія))?
- Чи зафіксовано у фонограмі/відеофонограмі/відеограмі файлу з назвою (назва файлу) у папці з назвою (назва папки), що міститься на носії (назва носія (ідентифікаційні позначення носія)), ознаки монтування?
- Чи зазнавала змін фонограма/відеофонограма/відеограма файлу з назвою (назва файлу) у папці з назвою (назва папки), що міститься на носії (назва носія (ідентифікаційні позначення носія))?
Важливо – для визначення оригіналу чи копії об’єктів необхідно надавати пристрої якими були створені об’єкти!
Орієнтовний перелік вирішуваних питань по експертній спеціальності «Дослідження диктора за фізичними параметрами усного мовлення, акустичних сигналів та середовищ»:
- Чи належать голос та мовлення особи, зафіксовані у фонограмі/відеофонограмі файлу з назвою (назва файлу) у папці з назвою
(назва папки), що міститься на носії (назва носія (ідентифікаційні позначення носія)), громадянину «А»? - Одній чи різним особам належать голос і мовлення, зафіксовані у фонограмі/відеофонограмі файлу з назвою (назва файлу) у папці з назвою
(назва папки), що міститься на носії (назва носія (ідентифікаційні позначення носія))? - Чи одна і та сама особа бере участь у розмовах (або: промовляє фрази «…»; першою/другою вступає в розмову; звертається до співрозмовника як «Б»; до якої співрозмовник звертається як «В»; у розмовах, зафіксованих на ділянках запису з часовими інтервалами від «_год. _хв._сек.» до «_год. _хв._сек.» за часовими показниками програми (назва і версія програми) у фонограмі/відеофонограмі файлу з назвою (назва файлу) у папці з назвою (назва папки), що міститься на носії
(назва носія (ідентифікаційні позначення носія))?
Важливо – наданий зразок для порівняння має мати тривалість не менше 3 хв. без урахування пауз ; досліджуваний запис має мати тривалість не менше 10 секунд без урахування пауз (ця вимога стосується тривалості безпосередньо мовлення особи, яке досліджується, а не тривалості запису в цілому).
