Судові мистецтвознавчі експертизи за експертною спеціальністю 15.2 «Дослідження у сфері захисту суспільної моралі»

Судовими експертами сектору досліджень у сфері інформаційних технологій Житомирського НДЕКЦ МВС України проводяться судові мистецтвознавчі експертизи за експертною спеціальністю 15.2 «Дослідження у сфері захисту суспільної моралі»

Об’єктами дослідження у сфері захисту суспільної моралі може бути тільки візуальна та візуально-звукова інформація: відео, аудіовізуальна інформація, зображення, у тому числі фіксовані публічні дії та онлайн-трансляції з відтворенням сцен жорстокості та насилля, сексуальних сцен. Такі твори можуть бути зафіксовані на будь-яких носіях (паперових, кінострічках, компакт-диску, флеш-накопичувачі, жорсткому диску та ін.).

Орієнтовний перелік вирішуваних запитань:

  •  Чи має інформація, що міститься на наданих на дослідження носіях інформації, порнографічний характер?
  • Чи належить інформація, що міститься на наданих на дослідження носіях інформації, до дитячої порнографії?
  • Чи містить твір, наданий на дослідження (кінематографічний, театральний, видовищний), сцени порнографічного характеру?
  • Чи містить наданий на дослідження носій інформації твори, що мають сцени насильства та жорстокості?
  • Чи містить наданий на дослідження носій інформації твори, що пропагують культ насильства та жорстокості? (зазначене запитання вирішується комплексно з судовим експертом психологом.)

(Наведений перелік запитань не є вичерпним).

Дослідження у сфері захисту суспільної моралі не вирішує запитання встановлення віку людини (на кшталт «Чи брали участь діти?»). Віднесення осіб до певної вікової категорії або встановлення наявності в них фізичних вад здійснюють тільки фахівці в галузі судової медицини.

У разі потреби дослідити зміст комп’ютерної гри ініціатор дослідження залучає відповідного судового експерта в галузі комп’ютерно-технічних досліджень.

У разі виявлення на носії інформації великої кількості відео- та графічних файлів ініціатор дослідження вказує в ухвалі (постанові) назву файлів, які необхідно дослідити (великої кількості оптичних дисків – назву (номер) диска).

Дослідження продукції, яка пропагує культ насильства та жорстокості, проводять тільки комплексно із залученням фахівців з психологічних видів дослідження.

Перед призначенням судової мистецтвознавчої експертизи рекомендується:

  • обов’язково узгодити перелік запитань за конкретними об’єктами з фахівцями Експертної служби МВС та оптимізувати кількість самих запитань. Необхідно ставити питання, які стосуються безпосередньо об’єктів дослідження в конкретному кримінальному провадженні, виключаючи при цьому запитання юридичного характеру й такі, вирішення яких не потребує спеціальних знань та які невідносяться до завдань цього виду досліджень;
  • надавати на судову експертизу виключно об’єкти, які необхідно дослідити, без інших предметів, які не стосуються конкретного дослідження.
Судові мистецтвознавчі експертизи за експертною спеціальністю 15.2 «Дослідження у сфері захисту суспільної моралі»
Догори