Інженерно-транспортна експертиза за експертною спеціальністю 10.1 «Дослідження обставин і механізму дорожньо-транспортної пригоди»

При стрімкому зростанні кількості транспортних засобів в нашій країні також зростає й кількість дорожньо-транспортних пригод, а отже і кількість звернень громадян до судових інстанцій. Для вирішення суперечливих питань по суті, все частіше виникає потреба у проведенні судової інженерно-транспортної експертизи або експертного дослідження за експертною спеціальністю 10.1 «Дослідження обставин і механізму дорожньо-транспортної пригоди».
Проведенням даного виду судових експертиз займаються кваліфіковані працівники державної спеціалізованої установи судових експертиз Житомирського науково-дослідженого експертно-криміналістичного центру МВС України.
Висновок судової автотехнічної експертизи є важливим засобом доведення істини у справах про дорожньо-транспортні пригоди. Однією зі специфічних особливостей цієї експертизи є те, що вона досліджує не тільки певні предмети — речові докази, а й вихідні дані, надані експертові ініціатором для проведення розрахунків.

Для розв’язання питань заявникові необхідно надати комплекс вихідних даних, відомості:

 

 • про стан проїзної частини дороги (суха, мокра, ожеледь, тощо) і тип дорожнього покриття (асфальтобетон, ґрунтове, тощо);
 • дані про поздовжній та поперечний ухил проїзної частини (спуск, підйом);
 • при розслідуванні справ про пригоди, пов’язані з заносом або перекиданням транспортних засобів, вказується величина радіуса заокруглення повороту (якщо такий мав місце);
 • дані про наявність і розміри пошкоджень дорожнього покриття (ями, вибоїни тощо), відомості про ширину проїзної частини, узбіч, тротуарів, розмітку, про порядок руху на певній ділянці;
 • швидкість руху транспортного засобу;
 • за наявності також необхідно надати завірену у встановленому порядку копію схеми до протоколу огляду місця пригоди або до протоколу про адміністративне правопорушення, схема повинна відображати наявність та розташування світлофорів, знаків дорожнього руху у районі місця ДТП, точні координати місця пригоди;
 • за наявності протоколи (або їх завірені копії) проведення слідчих дій;
 • пояснення учасників ДТП;

Перелік не є вичерпним, оскільки залежно від завдань у конкретній дорожній ситуації, що розв’язуються експертизою та обставин ДТП може виникнути потреба і в інших фактичних даних.
Згідно з указаним переліком вихідних даних у заяві про призначення дослідження необхідно вказувати дані про тип і технічний стан транспортних засобів. Надаючи дані про завантаженість транспортного засобу, необхідно вказувати або масу вантажу, або кількість пасажирів, що знаходилися в автомобілі на момент дорожньо-транспортної пригоди.

Розв’язуючи питання про механізм дорожньо-транспортної пригоди, пов’язаної з наїздом на пішохода, експерт автотехнік повинен мати у своєму розпорядженні вихідні дані про швидкість руху пішохода і відстань, яку подолав пішохід проїзною частиною до місця наїзду.

У заяві про призначення дослідження ініціатор (заявник) повинен вказати і напрямок руху пішохода відносно напрямку руху транспортного засобу (зліва направо, з права наліво, з наступним розворотом, тощо).

Надання експерту автотехніку повного комплексу вихідних даних дасть йому можливість достовірно та в повному обсязі відповісти на всі поставлені питання.

Орієнтовний перелік питань, що вирішує судова інженерно-транспортна експертизи за експертною спеціальністю 10.1 «Дослідження обставин і механізму дорожньо-транспортної пригоди»:

 1. Який гальмовий або зупиночний шлях ТЗ за певної швидкості його руху в умовах даної дорожньої обстановки?
 2. Якими вимогами ПДР України повинен був керуватись водій в наведеній дорожній обстановці?
 3. Чи мав водій технічну можливість запобігти виникненню даної?
 4. Чи відповідали дії водія технічним вимогам Правил дорожнього руху?
 5. Чи мав водій технічну можливість шляхом термінового гальмування зупинити ТЗ з моменту виникнення небезпеки для руху. (указується момент виникнення небезпеки), не доїжджаючи до перешкоди (пішохода)?
 6. Якою була швидкість руху ТЗ за певних вихідних даних (виходячи із зафіксованої довжини слідів гальмування ТЗ)?
 7. Яка максимально допустима швидкість руху ТЗ виходячи зі встановленої видимості елементів проїзної частини?
 8. Яка максимально допустима швидкість руху ТЗ на закругленій ділянці дороги в умовах місця ДТП?
 9. Що, з технічної точки зору, знаходиться в причинному зв’язку з виникненням даної ДТП?

Даний перелік питань не є вичерпним та може корегуватись в залежності від конкретних обставин і механізму ДТП.

Хто може звернутись до Житомирського НДЕКЦ МВС із заявою про призначення дослідження обставин та механізму ДТП?
Відповідно до чинного законодавства будь-яка фізична або юридична особа може звернутись до Експертної служби МВС із заявою на проведення даного виду дослідження у справах про адміністративне правопорушення, цивільних та господарських справах.

Згідно з частиною першою ст. 242 КПК України експертиза проводиться експертною установою, експертом або експертами, яких залучають сторони кримінального провадження або слідчий суддя за клопотанням сторони захисту у випадках та порядку, передбачених статтею 244 цього Кодексу, якщо для з’ясування обставин, що мають значення для кримінального провадження, необхідні спеціальні знання. Не допускається проведення експертизи для з’ясування питань права.

Згідно ст. 243 КПК України, експерт залучається у разі наявності підстав для проведення експертизи за дорученням сторони кримінального провадження. Сторона захисту має право самостійно залучати експертів на договірних умовах для проведення експертизи, у тому числі обов’язкової. Експерт може бути залучений слідчим суддею за клопотанням сторони захисту у випадках та порядку, передбачених статтею 244 цього Кодексу.

Тобто, в межах кримінальних проваджень до Експертної служби МВС може звернутись сторона захисту для проведення судової експертизи на договірних умовах.

За потреби, перед призначенням експертизи або експертного дослідження ви можете отримати безкоштовну консультацію щодо процедури призначення даного виду дослідження в Житомирському НДЕКЦ МВС.

Де нас знайти?

Наша адреса: 10008 м. Житомир, вул. Старий бульвар, 18

Телефон: (0412) 40-72-62

Факс: (0412) 40-72-49

E-mail: jitomir@dndekc.mvs.gov.ua

              ekozhytomyr@ukr.net

Більш детальну інформацію, щодо даного виду дослідження та з приводу інших досліджень, які проводяться Житомирським НДЕКЦ МВС можливо отримати перейшовши за наступним посиланням:

https://www.ndekc.zhitomir.ua/ekspertizi/

 

Інженерно-транспортна експертиза за експертною спеціальністю 10.1 «Дослідження обставин і механізму дорожньо-транспортної пригоди»
Догори