Останнім часом в Україні помітно зросла зацікавленість слідчих, суддів та інших процесуальних суб’єктів інформацією, яку отримують за допомогою лабораторного дослідження слідів і зразків запаху людини на основі біоаналізатора запаху – нюху спеціально підготовленого собаки-детектора. Як і в нашій державі, в багатьох країнах світу діють одорологічні лабораторії і призначається одорологічна експертиза, висновок якої використовується в якості доказів у кримінальних провадженнях.
Саме в місті Житомирі на початку 1980-х років вперше на території колишнього Радянського Союзу була створена одорологічна лабораторія.
При незалежній Україні на базі експертного підрозділу Житомирщини з 2000 року продовжено діяльність одорологічної лабораторії.
В 2020 році, після нетривалої перерви по проведенню ремонтних робіт в приміщеннях будівлі відновлено роботу одорологічної лабораторії Житомирського НДЕКЦ МВС, яка є однією з трьох діючих на території України.
Застосовуючи службових вівчарок та вилучені запахові сліди, співробітникам Житомирського НДЕКЦ МВС вдалося розкрити не один десяток тяжких та резонансних злочинів.

Однією з основних функцій лабораторії є використання запахових слідів, вилучених під час огляду місця події, в розкритті кримінальних проваджень за допомогою спеціально підготовлених собак-детекторів. В лабораторії працюють два судових експерта, які отримали кваліфікацію судового експерта за експертною спеціальністю 9.7 «Одорологічні дослідження».
На сьогоднішній день в лабораторії є три спеціально підготовлені собаки-детектори, які за допомогою отриманих навиків допомагають встановлювати істину у справі. Експерти-одорологи Житомирського НДЕКЦ МВС постійними тренуваннями продовжують вдосконалювати навички своїх «чотирилапих помічників» для якісного виконання одорологічних експертиз.
- виявлення запахових слідів осіб, що перевіряються, на зброї, боєприпасах, знаряддях і засобах скоєння кримінальних правопорушень, предметах злочинного зазіхання й інших предметах, що подаються для дослідження;
- виявлення спільності джерела походження запахових слідів, зібраних у різний час у різноманітних місцях;
- встановлення запахових слідів потерпілого на викрадених речах і цінностях;
- встановлення розміщення постраждалих в автотранспортному засобі до моменту аварії;
- перевірка наявності (або відсутності) запахових слідів людини як біологічного виду на вилучених слідоносіях;
- уточнення обстановки або встановлення ролі учасників в розслідуванні злочину за місцем знаходження їх запахових слідів;
- перевірка розшукової або слідчої версії у відношенні до конкретних осіб і їхніх дій, обставин і окремих епізодів події;
- використання колекції порівняльних запахових зразків від осіб, що знаходяться на обліку, в оперативній перевірці у розкритті кримінальних проваджень.
Переважна більшість судових одорологічних експертиз, проведених на базі лабораторії, впливає на розкриття кримінальних правопорушень.