АВТОТЕХНІЧНА ЕКСПЕРТИЗА

Експертами сектору автотехнічних досліджень Житомирського НДЕКЦ МВС України проводяться інженерно-транспортні та фототехнічні експертизи при розслідувані кримінальних проваджень та експертні дослідження для фізичних і юридичних осіб

Інженерно-транспортна експертиза за експертною спеціальністю 10.3 «Дослідження деталей транспортних засобів»

Житомирський науково-дослідний експертно-криміналістичний центр МВС України постійно розширює напрямки проведення експертних досліджень. Так, експертами сектору автотехнічних досліджень відділу автотехнічних досліджень та криміналістичного дослідження транспортних засобів освоєно новий напрямок інженерно-транспортної експертизи за експертною спеціальністю 10.3 «Дослідження деталей транспортних засобів».

Метою даного напряму досліджень є встановлення несправностей транспортного засобу, які загрожували безпеці дорожнього руху, причин їхнього утворення й часу виникнення, а саме: до ДТП, в процесі ДТП або після пригоди. Основними об’єктами дослідження даного виду судової експертизи являються пошкодженні деталі та вузли ходової частини транспортного засобу, гальмівної системи, системи рульового керування, а також світлові прилади транспортних засобів на предмет їх роботи в момент ДТП.

Об’єктами ходової частини являються: всі види важелів, амортизаторні стійки, маточини та їх підшипники, стабілізатори та стійки стабілізаторів, сайленблоки, кріплення деталей ходової частини, колеса в зборі з диском та шиною.

Об’єктами гальмової системи являються – гальмівні диски, колодки, супорта, гальмівні шланги, гальмівні циліндри та ін. Об’єктами дослідження рульового керування є – рульова колонка, рульовий механізм, рульова тяга, рульові наконечники в зборі з шаровими пальцями та ін. Об’єктами зовнішнього світлового обладнання є всі види електричних ламп накалювання.

До задач, які виникають перед судовим експертом при дослідженні деталей транспортних засобів можна віднести: визначення та розпізнавання пошкоджень об`єктів (в разі наявності), отриманих в процесі ДТП від тих, які були утворенні задовго або безпосередньо перед ДТП; причину утворення пошкоджень (заводський брак, механічні пошкодження, ремонтні роботи, втомленість металу, корозійні процеси та ін.); кінематичну схему з`єднання деталі чи вузла з іншими елементами пошкодженої системи транспортного засобу та їх функціональне призначення; як виявлене пошкодження могло вплинути на розвиток ДТП.

До основних питань, які вирішуються при проведенні експертиз за експертною спеціальністю 10.3 «Дослідження деталей транспортних засобів», в залежності від об`єктів дослідження, можливо віднести:

  1. «Внаслідок чого сталося руйнування деталі чи вузла транспортного засобу (внаслідок удару, зношеності чи старіння металу)?»;
  2. Коли відносно моменту ДТП сталося руйнування досліджуваної деталі чи вузла ТЗ?»;
  3. «Чи мав водій або відповідальна за ТЗ особа змогу виявити пошкодження деталі чи вузла ТЗ?»;
  4. «Чи перебувала під напругою електрична лампа ТЗ в момент первинного контакту?»;
  5. «Яке світло фар було ввімкнене на автомобілі в момент ДТП?»;
  6. «Внаслідок чого сталася розгерметизація шини колеса ТЗ?»;
  7. «Внаслідок чого сталося пошкодження та розгерметизація гальмівного шлангу ТЗ?»

Хто може звернутись до Житомирського НДЕКЦ МВС із заявою про призначення дослідження деталей транспортних засобів?

Відповідно до чинного законодавства будь-яка фізична або юридична особа може звернутись до Експертної служби МВС із заявою на проведення даного виду дослідження у справах про адміністративне правопорушення, цивільних та господарських справах.

Згідно з частиною першою ст. 242 КПК України експертиза проводиться експертною установою, експертом або експертами, яких залучають сторони кримінального провадження або слідчий суддя за клопотанням сторони захисту у випадках та порядку, передбачених статтею 244 цього Кодексу, якщо для з’ясування обставин, що мають значення для кримінального провадження, необхідні спеціальні знання. Не допускається проведення експертизи для з’ясування питань права.

Згідно ст. 243 КПК України, експерт залучається у разі наявності підстав для проведення експертизи за дорученням сторони кримінального провадження. Сторона захисту має право самостійно залучати експертів на договірних умовах для проведення експертизи, у тому числі обов’язкової. Експерт може бути залучений слідчим суддею за клопотанням сторони захисту у випадках та порядку, передбачених статтею 244 цього Кодексу.

Тобто, в межах кримінальних проваджень до Експертної служби МВС може звернутись сторона захисту для проведення судової експертизи на договірних умовах.

Перелік питань не є вичерпним, оскільки залежно від завдань, що розв’язуються у конкретній дорожній ситуації може виникнути потреба у встановленні інших фактичних даних.

Підстава для проведення експертизи: постанова (ухвала) суду в кримінальних, адміністративних, цивільних та господарських справах.

Підстава для проведення дослідження: (додаток) письмова заява фізичних або юридичних осіб із зазначенням їх прізвища, імені, по батькові (найменування), місця реєстрації/проживання (місцезнаходження та виду послуги).

Об’єкти експертизи/дослідження:

    • Транспортні засоби;
    • Відокремлені частини транспортних засобів та об’єкти з якими контактували транспортні засоби;
    • Матеріали проваджень (кримінальні, адміністративні, цивільні та господарські провадження);
    • Відеореєстратори;
    • Цифрові фотоапарати;
  • Цифрові фотозображення.

Послуги надаються за письмовою заявою фізичних або юридичних осіб на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 4 червня 2007 року №795 «Про затвердження переліку платних послуг, які надаються підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Державної міграційної служби, і розміру плати за їх надання».

Оплата наданих послуг здійснюється шляхом перерахування замовником коштів через банки, відділення поштового зв’язку або програмно-технічні комплекси самообслуговування.

Підтвердженням оплати послуг є платіжний документ (платіжне доручення, квитанція) з відміткою банку, відділення поштового зв’язку або коду проведеної операції.

Перед призначенням експертизи або дослідження обов’язково проконсультуйтеся (безкоштовно) з експертом (спеціалістом) за напрямком досліджень Житомирського НДЕКЦ МВС України за адресою: м. Житомир, вул. Старий бульвар, 18 або за телефоном (0412) 44-74-47.

Завантажити заяву на проведення інженерно-транспортного дослідження

Догори