ЕКСПЕРТИЗА ЗБРОЇ

Міністерство внутрішніх справ України занепокоєне зростанням кількості випадків збуту та вилучення з незаконного обігу холодної зброї на території нашої держави упродовж останніх років.

Зростання потенціалу криміналістики, яка розробляє та запозичує з інших галузей знань різні рекомендації, прийоми, методи, методики, без яких неможливо уявити розслідування будь-якого злочину, та її вплив на правоохоронну практику сприяють виявленню багатьох проблем. Серед них принципове значення має вивчення сучасного стану організації діяльності експертних установ та визначення напрямків ефективного управління експертною діяльністю, раціонального застосування методів експертного аналізу речових доказів, організації експертних досліджень, використання спеціальних знань з метою отримання важливої інформації для розкриття злочинів.

Холодна зброя та конструктивно схожі з нею вироби досить широко використовуються при вчиненні найрізноманітніших злочинів, особливо таких, як пограбування, розбійні напади, бандитизм, вбивства, заподіяння тілесних ушкоджень, хуліганство. 

Об’єктами експертних досліджень холодної зброї, предмети зі слідами холодної зброї. Крім того, об’єктами можуть бути предмети, у яких зберігалася холодна зброя.

Усі об’єкти дослідження холодної зброї містять інформацію про найрізноманітніші обставини, що досліджуються у кримінальному судочинстві. За слідами холодної зброї встановлюється її групова належність, а іноді здійснюється ідентифікація. Виявлена холодна зброя та сліди її застосування можуть містити інформацію, що характеризує особу злочинця, його навички, іноді професійну належність, обставини, що стосуються об’єктивної сторони вчиненого, кількість ударів, тощо.

Найчастіше експертиза холодної зброї призначається для вирішення питань про належність вилученого предмета до холодної зброї: визначення її типу, виду, способу виготовлення та цільового призначення.
Дотепер на практиці в процесі віднесені того або іншого предмета до холодної зброї часто виникає багато труднощів, подолати які лише використовувати відповідні криміналістичні знання про холодно зброю.
Як галузь криміналістики дослідження холодної зброї є складною системою наукових знань, яка складається з двох частин. У першу частину входять знання про історію розвитку холодної зброї, її поняття, класифікацію тощо. Друга частина складається із системи методів, способів, прийомів, технічних засобів, та методик виявлення, фіксації, вилучення, зберігання і дослідження об’єктів з метою вирішення діагностичних, ідентифікаційних, ситуаційних задач.

Холодна зброя – предмети та пристрої, конструктивно призначені та за своїми властивостями придатні для неодноразового завдання шляхом безпосередньої дії тяжких (небезпечних для життя у момент спричинення) і смертельних тілесних ушкоджень, дія яких заснована на використанні м’язової сили людини.

Найчастіше розглядаються такі питання:

  1. Чи є конкретний предмет холодною зброєю (напівфабрикатом чи заготовкою такої зброї)?
  2. Який тип (вид) холодної зброї, до якого належить конкретний предмет?
  3. Який спосіб виготовлення даної холодної зброї (заводський, саморобний)?
  4. Чи використовувався чохол для носіння конкретної холодної зброї?
  5. Чи не виготовлений надісланий на дослідження предмет із спортивної або бойової зброї певного типу (спортивної шпаги, бойової шаблі)?
  6. Чи піддавався переробці ніж (інший предмет), вилучений у підозрюваного для заводських зразків?

      Ринок промислових товарів в Україні сьогодні наповнений великою кількістю різноманітних знарядь, що зовні схожі з холодною зброєю, яка перебуває у власності та користуванні громадян. При цьому одна частина їх має чітко виражене господарсько-побутове призначення, а інша – значною мірою подібна до певних різновидів холодної зброї.

         З метою легального використання та носіння предметів, які не відносяться до холодної зброї для їх власників Житомирський НДЕКЦ МВС проводить дослідження холодної зброї за письмовою заявою фізичних або юридичних осіб вартість яких становить:

Складність експертизи Вартість без ПДВ, гривень Вартість з ПДВ, гривень
простої складності 211,05 253,26
середньої складності 586,00 703,20
складної 1128,00 1353,60

Житомирський НДЕКЦ МВС проводить дослідження технічного укріплення стрільбищ та тирів – 6768,00 грн. (вартість з ПДВ).

З питань призначення та проведення судової експертизи зброї звертатися до сектору балістичного обліку відділу криміналістичних видів досліджень Житомирського НДЕКЦ МВС, тел. (0412) 407-525 , (0412) 407-263 електронна пошта jitomir@dndekc.mvs.gov.ua

Пролистать наверх