ДАКТИЛОСКОПІЧНА ЕКСПЕРТИЗА

Дактилоскопічна експертиза в Житомирському науково-дослідному експертно-криміналістичному центрі МВС України
 

Дактилоскопія – галузь криміналістики, що вивчає механізм утворення слідів, будову папілярних узорів шкірного покриву людини, їх особливості з метою використання інформації дактилоскопічного походження для ідентифікації особи.

Інформація дактилоскопічного походження – сліди рук, ступень босих ніг та їх відбитки, в яких міститься інформація про особливості будови папілярних узорів у графічному або будь-якому іншому вигляді.
Дактилоскопічна експертиза (експертиза слідів рук) – різновид трасологічної експертизи, що полягає в дослідженні на основі спеціальних знань інформації дактилоскопічного походження для встановлення тотожності та інших обставин.

Сектор дактилоскопічних досліджень відділу криміналістичних видів досліджень Житомирського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України проводить відповідно до законодавства України судові дактилоскопічні експертизи виключно у рамках кримінальних проваджень.

Дактилоскопічна експертиза – найбільш поширений вид криміналістичної експертизи, яка вирішує питання виявлення слідів рук, встановлення осіб, що їх залишили.
Основним завданням дактилоскопічної експертизи є ідентифікація особи за слідами її рук, які залишені на місці події. Також, експертиза слідів рук вирішує і ряд неідентифікаційних завдань, пов’язаних з визначенням механізму слідоутворення, особливостями будови руки, яка залишила слід, деякими іншими характеристиками слідоутворювального об’єкта.
Експертиза проводиться виключно за дорученням слідчого судді за результатами розгляду клопотання сторони кримінального провадження.

Дактилоскопічна експертиза вирішує дві основні групи завдань:

Діагностичні Ідентифікаційні
1. Чи є на наданому на дослідження об’єкті сліди рук (пальців, долонь), ступень ніг. Якщо так, чи придатні вони для ідентифікації? 1. Чи залишені сліди рук (ступень ніг), вилучені в різних місцях (на різних об’єктах), однією особою?
2. Якою рукою та якими пальцями руки залишено сліди? 2. Чи залишені сліди рук (стоп ніг) конкретною особою, дактилокарта на ім’я якої надана для порівняльного дослідження?
3. Якими ділянками поверхні руки залишено сліди? 3. Чи ідентичні відбитки рук невпізнаного трупа та відбитки в дактилокарті на ім’я конкретної особи?
4. У результаті якої дії залишено слід (захват, торкання тощо)?
5. Чи були сліди до вилучення на поверхні конкретного об’єкта?

 

Дактилоскопічний облік призначений для ідентифікації особи, яка залишила сліди на місці вчинення кримінального правопорушення, встановлення невпізнаних трупів та розшуку безвісно зниклих осіб.

Об’єкти дослідження та зразки для порівняння

Для проведення дактилоскопічної експертизи на дослідження можуть надаватися такі об’єкти та зразки для порівняння:

  •  предмети з імовірною наявністю слідів папілярних ліній;
  •  предмети з виявленими слідами папілярних ліній, які не вилучені з поверхні об’єктів;
  •  дактилоскопічні плівки або інші липкі та полімерні матеріали з перекопійованими слідами папілярних ліній;
  •  зліпки з об’ємних слідів папілярних ліній або масштабного фотознімка сліду;
  •  зображення папілярних ліній, наявні у матеріалах експертиз;
  •  відбитки (відтиски), які містяться в оригіналах дактилокарт.

Наведений перелік об’єктів дактилоскопічної експертизи та зразків для порівняння не є вичерпним.

Отримати компетентну консультацію, щодо призначення експертиз у галузі дактилоскопічних досліджень, оформлення матеріалів і постановку питань, пропонуємо звернутися до Житомирського НДЕКЦ МВС за телефоном (0412) 407249.

Догори